2019 Yılının En Kötü 25 Şifresinin Listesi

2019 yılının son haftalarında güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan incelemeler neticesinde internet kullanıcılarının hesaplarının güvenliklerini sağlamak amacıyla belirledikleri şifrelerin aslında çokta güvenli olmadığını gözler önüne serildi.

Kullanıcıların sosyal medya, e-posta, bilgisayar vb hesaplarını korumak amacıyla belirlemiş olduğu şifrelerin tahmin edilmesi kolay olan basit şifrelerden oluştuğu belirlendi. İlk iki sırada klavye tuş sıralamasında yan yana bulunan 123456 sayılarının şifre olarak belirlendiği ortaya çıktı. Aşağıdaki görselde yer alan bir şifreyi kullanıyorsanız eğer en kısa zamanda şifrenizi güvenliğiniz açısından değiştirmeniz kötü niyetli kişilerin hesaplarınıza erişimlerini zorlaştıracaktır.

Secloot ekibi olarak güvenli parola seçimini nasıl yapabileceğiniz ve oluşturduğunuz parolanın güveli olup olmadığı konusunda test edebileceğiniz araçları içeren bir makaleyi yayınlamıştık. Güçlü Şifre Oluşturma ve Şifre Güvenliğinin Sağlanması konulu makaleye ulaşmak için tıklayınız.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*