8 Milyon Kişi Play Store’dan 9 Adware Uygulaması İndirdi

Play Store Adware

ESET güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko tarafından yapılan araştırma da, istenmeyen reklamlar içeren 9 Adware uygulamasını Google Play Store’da keşfetti.

TV ve ev elektroniği için uzaktan kumanda” olarak adlandırılan uygulamalardan en çok indirileni 5 milyondan fazla kullanıcı tarafından android cihazlara indirildi. Toplamda 9 uygulamanın tümü dünya genelinde 8 milyondan fazla kullanıcı tarafından download edildiği ortaya çıktı.

Adware yüklü uygulamaların hiçbirisinin amacına uygun şekilde çalışmadığı, bu tip uygulamaların uygulama geliştiricileri için gelir elde etmek amacıyla kullanıcılara izinsiz reklam yayını yapmakta kullanılmış durumda. Uygulamaların yayıncısının Google Play’da 2015’ten beri aktif olan bir Android geliştiricisi olan Tools4TV tarafından yayınlandı.

Adware virüsü yüklenmiş Android uygulamaları ise şunlar;
Remote control
TV remote controller
TV remote controlling
Remote for Air conditioner
Remote for television for free
Air conditioner remote control
Universal TV remote controller
Remote control for the car (prank)
Remote control for TV and home electronics

Ülkemiz kullanıcılarının Play Store’dan güvenilirliği test edilmiş ve doğrulanmış uygulamaları mobil cihazlarına kurmalarını öneriyoruz…

Kısaca Adware Nedir?
Adware İngilizce açılımı ile advertising-supported software yani reklam destekli yazılım olan yüklenildiği cihazlara yüklenme işleminden sonra otomatik olarak çalışan, izinsiz reklam gösteren ve istem dışı uygulamaları indirme yapan bir yazılım paketidir.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*