ABD’nin En Büyük Yakıt Boru Hattı Colonial Pipeline’e Siber Saldırı!

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük boru hatlarına sahip olan ve doğu yakası bölgesinin dizel, benzin ve jet yakıtı ihtiyacının yüzde 45’ini karşılayan Colonial Pipeline şirketi sistemlerine siber saldırı düzenlendi. DarkSide kod adlı bilgisayar korsanları, şirketin ana serverlerine sızmayı başardılar ve akaryakıt transferini devre dışı bırakarak ülkenin en büyük siber saldırılarından bir tanesine imza attılar.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, yaşanan siber saldırının ardından geçici bir kararname yayınlayarak yakıtın karayoluyla transferinin sağlanacağını açıkladı. Devre dışı kalan boru hattı henüz aktif hale getirilemedi ve akaryakıtın ülke geneline karayoluyla ulaşımı sağlanmaya devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin ana akaryakıt boru hattı işletmecisi Colonial Pipeline’a düzenlenen siber saldırının organizatörlerinin Rusya’da bulunuyor olabileceğini fakat Rusya devletinin saldırıda dahli olduğu yönünde hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti. Bu açıklamalardan kısa süre sonra Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya’nın Amerikan yakıt boru hattı şirketi Colonial Pipeline’a hacker saldırısıyla hiçbir ilgisi olmadığını ifade etti.

FBI ve ABD Adalet Bakanlığı’nın, Colonial Pipeline şirketine saldırı düzenleyenlerin faaliyetini bozmak ve virüs yardımıyla fidye isteyen suçluları mahkemeye taşımak için çabalarda bulunduğunu söyleyen Biden, “Bunun, suç olduğu ortada” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen saldırıya dair yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde Colonial Pipeline şirketinin geniş çaplı bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığı, şirketin ana yönetim serverlerinin fidye yazılımı ile tamamen şifrelenerek işlevsiz bir hale geldiği anlaşıldı. Saldırganların ne kadar para talep ettiği veya Colonial Pipeline’ın fidyeyi ödeyip ödemediği henüz belli değil. Bloomberg’de yayınlanan rapora göre bilgisayar korsanları 100 GB büyüklüğünde bir veriyi ele geçirdiğini iddia etti.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*