Alkollü İçecek Üreticisi Molson Coors Fidye Yazılımı Saldırına Maruz Kaldı!

Amerika’nın Chicago kentinde faaliyetlerini yürüten ve dünyanın en büyük alkollü içecek üreticileri arasında yer alan Molson Coors Bbeverage Co. siber saldırıya uğradığını açıkladı. Molson Coors, 11 Mart’ta SEC’e Form 8-K ( Birleşik Devletler kamu şirketlerindeki yatırımcıları hissedarlar veya Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu için önemli olabilecek belirli olaylardan haberdar etmek için kullanılan çok geniş bir formdur.) formunu doldurarak gönderimi sağladı ve yapmış oldukları açıklama da siber güvenlik saldırı sebebiyle üretimin geçici süreyle bazı bölümlerde kesintiye uğradığını aktardı.

Molson Coors firması siber saldırıya ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapmasa da BT araştırmacılarının yapmış olduğu değerlendirmeler de; Molson Coors’un açıklamasında bira fabrikası operasyonlarından, üretiminden ve nakliyesinden bahsedildiğini, bahsi geçen konuların Molson Coors’un günlük işlerinin büyük bir bölümünü kapsadğını bu nedenle saldırının etkisinin anlatılanın aksine daha büyük olabileceğini açıkladı. Ayrıca şirket, Kuzey Amerika’da 10 ve Avrupa’da 10 bira fabrikası işletiyor.

BİLGİ: SEC’e Form 8-K: Birleşik Devletler kamu şirketlerindeki yatırımcıları hissedarlar veya Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu için önemli olabilecek belirli olaylardan haberdar etmek için kullanılan çok geniş bir formdur. Ülkemizde benzer şekilde Kişisel Verileri Koruma Kurumu Veri İhlali Bildirimi formları yer almaktadır.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*