Android Şifresi Girilmeden Skype Üzerinden Veri İhlali Sağlanabilir

Skype

Microsoft’un en çok kullanılan uygulamaları arasında yer alan Skype üzerinden android işletim sistemi kullanan bir mobil cihaza ve belgelere ekran kilit şifresi girilmeden erişim sağlandığı ortaya çıktı.

Henüz 19 yaşında olan Florian Kunushevci tarafından belirlenen yöntem ile telefonun ekran kilidini açmak için şifre doğrulaması yapmanıza gerek kalmadan çeşitli uygulamalara ve dosyalara izinsiz erişilmesine yardımcı olabilecek ciddi bir güvenlik açığı tespit edildi. Güvenlik açığını belirleyen araştırmacı Florian Kunushevci, Android işletim sistemi kullanan telefona sahip bir kişinin, diğer verilere erişimin dışında telefonun kilidini açmadan bile Skype üzerinden VoIP araması yapıldığı esnada telefondaki yerel dosyalara erişilebileceğini keşfetti.

Florian Kunushevci, Skype aramasını cevapladığında, telefon ekranı kilitli olmasına rağmen, fotoğraf paylaşımı ve rehber gibi bazı telefon uygulaması işlevlerinin erişilebilir olduğunu belirledi. Kunushevci bu güvenlik açığının nedenini kodlama da yapılan küçük bir hata olduğunu belirtti.

Yaşanan güvenlik zafiyeti üzerine Skype tarafından yeni bir güncelleme yayınlandı ve tüm kullanıcılara Skype’ı son sürüme güncellemeleri önerildi.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*