Araştırmacılar Tesla Model X Key Fob’u Hacklemeyi Başardılar!

Dünyanın en değerli otomobil üreticileri arasına girmeyi başaran Tesla’nın Model X Key Fob’un anahtar yazılımlarında keşfedilen güvenlik açığı sayesinde araştırmacılar tarafından hacklendi. Yapılan araştırmanın Tesla modelleri ve diğer üreticiler açısından oldukça verimli bir çalışma olsa da internet bağlantılı araçlarda hiç bitmeyen güvenlik açıkları kullanıcılar ve firmalar için büyük bir güvenlik riski oluşturmaktadır.

Belçika’daki Leuven Üniversitesi’ndeki Bilgisayar Güvenliği ve Endüstriyel Kriptografi (COIC) Imec araştırma ekibinin yapmış olduğu çalışma neticesinde Tesla’nın SUV serisi olan Tesla Model X’in anahtar yazılımlında güvenlik açıkları tespit edildi. Tespit edilen açığa ilişkin Tesla şirketine bilgi veren araştırmacılar sayesinde Tesla yeni bir güvenlik güncellemesi yayımladı ve güvenlik açıkları kapatılarak anahtar yazılımları güvenli hale getirildi. Bluetooth bağlantısı bulunan bir anahtar ile sisteme erişim sağlamayı başaran araştırmacılar aracı birkaç dakika içerisinde anahtar da yer alan güvenlik açığı ile açmayı başardı.

Araştırmacılar yapmış olduğu açıklama; “”Tesla Model X anahtarlıkta tersine mühendislik uygulayarak, BLE arayüzünün BLE yongasında çalışan yazılımın uzaktan güncellemelerine izin verdiğini keşfettik. Bu güncelleme mekanizması gerektiği gibi güvenli hale getirilmediğinden, kablosuz olarak bir anahtarlıktan taviz verebildik ve üzerinde tam kontrole sahip olduk, ”diye açıkladı Wouters basın açıklamasında”

Güvenlik Açığının Uygulamalı Haline İlişkin Hazırlanan Video

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*