Avrupa Birliği Çin, Rusya ve Kuzey Koreli Hackerlara Yaptırım Kararı Aldı


Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa vatandaşlarını ve üye ülkeleri hedef alan çeşitli siber saldırılarda yer alan kişi ve firmalara yönelik ilk kez yaptırım uyguladı. Yapılan açıklama da yaptırımların çeşitli siber saldırılardan sorumlu veya bunlara karışan altı kişi ve üç kuruma karşı uygulanacağını, yaptırım kararı alınan kişilerin çeşitli kamu kurumlarına “WannaCry”, “NotPetya” ve “Cloud Hopper” yöntemleri ile sistemlerin ele geçirilmesine yönelik siber saldırıların gerçekleştirilmeye çalışılmasından sorumlu tuttu.

Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan altı kişiden ikisinin Çin vatandaşı ve dördünün ise Rus vatandaşı olduğu, yapılan saldırılara destek olan Kuzey Kore merkezli bir ihracat firması ile Çin ve Rusya’dan teknoloji şirketllerinin yaptırım listesine alındığı açıklandı.

Uygulanan yaptırımlar arasında, herhangi bir AB ülkesine seyahatin yasaklanması, kişi ve birimlerde yer alan varlıklarının da dondurulması yer alıyor. Bunun yanı sıra, AB vatandaşlarının ve kuruluşlarının yaptırım listesindeki kişilerle herhangi bir iş yapması veya işlem yapması da bu yaptırımlar ile birlikte yasaklanmış durumda.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*