Avustralyalılar Covid-19 Aşı Dolandırıcılığından 6 Milyon Dolar Kaybetti!

ProofPoint siber güvenlik firması tarafından yapılan analizler sonucunda Avustralya vatandaşlarının yüksek oranda kimlik avı e-posta saldırına maruz kaldığını açıkladı. Dünya genelinde yayılımını sürdüren ve halen birçok ülke de aktif olarak görünen Covid-19 virüsü sebebiyle insanlar endişe içerisinde ve devletlerin aşı programlarını yakından takip etmekte. Avustralya devleti tarafından vatandaşlarına uygulanacak olan aşıların randevu sistemiyle sürdürüldüğü, bilgisayar korsanlarının da bu sayede kullanıcılara kimlik avı dolandırıcılığında kullanmak üzere sahte aşı randevu e-postaları gönderdikleri ortaya çıktı.

Bilgisayar korsanları tarafından aşı yaptırmak amacıyla sıra bekleyen kullanıcılara gönderilen elektronik postalar da; çeşitli aşı kayıt bilgileri talep edilmekte ve kullanıcılardan url adreslerine tıklayarak bilgilerini talep etmekte. Kimlik avı dolandırıcılığından habersiz olan birçok Avustralya vatandaşı da bu tuzağa düştü ve Covid-19 salgının başladığı günden buyana Avustralya vatandaşlarından toplamda 6 milyon dolar değerinde para kaybedildiği ortaya çıktı. Kullanıcılara ayrıca COVİD-19’un ölümcül varyantları’ isimli bir Word belgesine sahip başka bir e-posta dolandırıcılığı da Dünya Sağlık Örgütü tarafından gönderilmiş gibi görüntüleniyor.

BİLGİ: Ülkemizde de uygulanması sürdürülen Covid-19 aşısı programlarında vatandaşların e-nabız ve e-randevu sistemleri haricinde e-posta adreslerine gelen url adreslerine tıklamamaları, Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesi dışında ki diğer internet sitelerine itibar etmemelerini öneririz. Kimlik avı saldırılarından korunmak için yapılması gerekenleri önerdiğimiz “Kimlik Avı (Phishing) Saldırısı ve Korunma Yöntemleri” konulu yazımıza bir göz atmanızı öneririz.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*