Canon Firmasına Düzenlenen Siber Saldırıda 10 TB’lık Veri Çalındı!

Dünyaca ünlü fotoğraf makinası, kamera, fotokopi makineleri ve stepper ürünleri üretici olan Canon’un bulut veri deposundan 10 TB’lık verinin çalındığı ve karşılığında fidye talep edildiği iddia edildi. Yaşanan olayın 16 Haziran 2020’den önce bulut depoya yüklenen bazı kullanıcı verilerinin kaybolması neticesinde öğrenildi. Canon firması yaşanan veri kaybı üzerine sorunun kaynağını belirlemek amacıyla image.canon portalını geçici süreyle askıya aldı ve 4 Ağustos günü tekrar aktif hale getirdi. Canon bu işlemin ardından herhangi bir veri ihlalinin yaşanmadığını belirten bir açıklama yayınladı.

04/07/2020 günü Canon’un BT biriminde tanımlanamayan bir sorun nedeniyle birçok hizmetin kullanılamadığını belirten şirket içi bir bildirim gönderildi ve yaşanan sorunlar tekrar başladı. Bunun üzerine Canon firması ülkemizinde yer aldığı birçok lokasyonda image.canon portalını geçici süreyle yayınını askıya aldı. Ülkemiz lokasyonunda yayın yapan image.canon/st/tr sayfasına giren Türk kullanıcılar şu bildiri ile karşılaştı;

Yaşanan veri kaybının nedeninin teknik bir sorundan daha fazlası olduğu ortaya çıktı. BleepingComputer’ın bir raporuna göre, firmanın ünlü hacker grubu Maze Ransomware tarafından bir fidye yazılımı saldırısına uğradığına ve bunun sonucunda yaklaşık 10 TB değerinde verilerin çalındığına inanılıyor. BleepingComputer bu iddiasını desteklemek amacıyla Maze grubu tarafından gönderildiği iddia edilen fidye talebini içeren bir ekran görüntüsünü yayınladı.

Canon tüm bu sorunları aşabilmek amacıyla talep edilen fidye tutarını ödemek zorunda kalacak ya da Maze fidye yazılımı grubu, Canon kullanıcılarının kişisel verilerini çeşitli hack grupları ve DeepWeb gibi platformlarda yayınlayarak şirketin zarara uğramasına neden olabilirler. Türk Canon kullanıcılarına bir tavsiye de bulunacak olursak, Canon profil hesap şifrelerini değiştirmeleri, bir nebzede olsun veri ihlalinden etkilenmemeye yardımcı olabilir.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*