Chrome Gizli Mod Kullanıcıları Takip Ettiği Gerekçesi İle Mahkemelik Oldu!

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’in internet tarayıcı olan Chrome’de yer alan gizli pencere sekmesinin kullanıcı verilerini gizlice topladığı öne sürülerek hakkında dava açıldı. Geçtiğimiz Haziran ayında üç kullanıcı, Google Chrome’nin gizli pencere özelliğinde kullanıcı verilerinin izinsiz şekilde toplandığını öne sürerek mahkemeye başvurdu. Google Sözcüsü José Castañeda Bloomberg’e yapmış olduğu açıklama da “Gizli mod görünmez anlamına gelmez ve kullanıcının bu oturum sırasındaki etkinliği ziyaret ettikleri web siteleri ve ziyaret edilen web sitelerinin kullandığı herhangi bir üçüncü taraf analiz veya reklam hizmeti tarafından görülebilir” şeklinde açıklamalar da bulundu. ABD Bölge Yargıcı Lucy Koh, kararında arama motoru devinin, Google’ın davanın düşürülmesini istemesine rağmen, “Google’ın kullanıcı gizli tarama modundayken söz konusu veri toplama işlemine katıldığı konusunda kullanıcıları bilgilendirmediğini” belirtti.

Ülkemizde de internet kullanıcılarının çoğunluğu hızlı ve kullanışlı olması sebebiyle Google Chrome tarayıcısını kullanmakta olduğu bilinmekte. Chrome Türkçe dil desteği ile gizli sekme özelliğine girildiğinde kullanıcılara Google tarafından; “Artık gizli olarak göz atabilirsiniz ve bu cihazı kullanan diğer kişiler etkinliğinizi görmez. Yine de indirdikleriniz ve yer işaretleri kaydedilir. Chrome aşağıdaki bilgileri kaydetmez: Tarama geçmişiniz, Çerezler ve site verileri, Formlara girilen bilgiler. Etkinliğiniz şunlar tarafından yine de görülebilir: Ziyaret ettiğiniz web siteleri, İşvereniniz veya okulunuz, İnternet servis sağlayıcınız.

Yukarıda da özetlendiği şekilde Chrome gizli mod özelliğine giren kullanıcılar Google’nin veri işleme politikaları uyarınca kullanıcılarına duyurduğu ancak kullanıcılar tarafından pek dikkate alınmayan şekilde ziyaret ettiğiniz web siteleri, İşvereniniz veya okulunuz ile İnternet servis sağlayıcınız hakkında veri toplamaya devam ettiğini açıkça duyuruyor olması. ABD mahkemelerinde görülmeye devam eden dava dosyası henüz bir sonuca varmazken, Google Chrome’nin gizli modda hangi kişisel verileri topladığı davanın sonucunda belli olacağı kesin.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*