Çocuk İstismarına Yönelik Oluşturulan Ağın Üyesi Yakalandı

Norveç polis birimleri internet üzerinden çocukların istismarına yönelik faaliyet gösteren bir grubu takibe aldı. Bu takip sonucunda Pakistan uyruklu Saadat Amin, küresel bir çevrimiçi çocuk istismarı ağının aktif bir üyesi olarak internet üzerinden faaliyet yürütüyordu. İsveç, İngiltere, ABD, Norveç, İtalya ve diğer ülkelerde faaliyet gösteren bilgisayar korsanlarının merkezinin Pakistan’da olduğunu ve sunucuların yayınlarının Pakistan lokasyonu üzerinden yayın yaptığı belirlendi.

2017 yılında Norveç büyükelçiliği, Saadat Amin ve çocuk istismarı ağına dair hazırlamış oldukları dosyayı çeteyi çökertmek için Federal Soruşturma Bürosu (FIA) Siber Suç Birimi’ni devretti. FIA yapmış olduğu araştırmalar sonucunda Pakistan makamlarından arama emri alarak Saadat Amin’in kaldığı eve baskın düzenledi. Yapılan baskında çocuk istismarlarının yer aldığı 15 TB büyüklüğünde fotoğraf ve video ele geçirildi.

Saadat Amin’in tespit edilen çetedeki görevinin küçük yaştaki çocuklara ait cinsel içerikli video ve fotoğrafların uluslararası diğer üyelerine aktarılmasından sorumluydu ve bu şekilde dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren çocuk istismarcıları ile sürekli irtibat halinde bulunarak bu karanlık ağı koordine ediyordu. Saadat Amin çıkarıldığı mahkemece 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 1,2 milyon PKR (yaklaşık 50.000 TL) para cezasına çarptırıldı.

 Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*