db8151dd İsimli Veritabanı ile 22 Milyon E-Posta Sızdırıyor

Avustralyalı siber güvenlik uzmanı Troy Hunt tarafından Elasticsearch veritabanı üzerinde yapılan incelemeler neticesinde 22 milyon e-posta adresinin sızdırılabileceğini, keşfedilen veritabanının kaynağını bulamadığını açıklayan Troy Hunt’a göre 22,8 milyon e-posta içeren yaklaşık 90 GB veri içeren “db8151dd” isimli şifrelenmemiş bir veritabanı buldu. Araştırmacı Hunt’a göre veritabanında yer alan verilerin sıradan bir uygulama tarafından toplanamayacak ölçüde bir veri olduğunu, genellikle bu tip verilerin kamu kurumları tarafından toplanabildiğini düşündüğünü söyledi.

“db8151dd” isimli veritabanında araştırmalarını sürdüren Troy Hunt, e-posta adreslerinin yanı sıra telefon numaralarının da yer aldığını, kişilerin iletişim kurduğu kişilerin de telefon numaralarının yanına dahil edildiğini, bu şekilde bir nevi iletişim kurulan kişilerin kayıtlarının tutulduğunu belirledi. 15 Mayıs günü Güney Kıbrıs merkezli akıllı rehber uygulaması şirketi olan Covve, veri ihlalini kabul etti. Hunt ayrıca bu ihlalin kaynağının Covve kişiler uygulaması olarak doğruladı.

Covve akıllı rehber şirketi, “güvenlik olayının kontrol altına alındığını, gerekli tüm önlemleri aldığını ve söz konusu sistemin hizmetten çıkarıldığı için başka bir risk oluşturmadığını” açıkladı.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*