DeepWeb’de 129 Milyon Otomobil Sahibine Ait Veriler Satışa Sunuldu

Sanal alemin karanlık yüzü olan ve illegal faaliyetlerin yürütüldüğü DeepWeb’de 129 milyon Rus otomobil sahibine ait kişisel verilerin satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar tarafından DeepWeb üzerinde yapılan incelemeler de kaynağı belirlenemeyen bir veritabanında kayıtlı bilgilerin, 129 milyon otomobil sahibini ilgilendirdiğini belirledi. Bu bilgiler arasında Rus vatandaşlarına ait isim soyisim, e-posta adresi, doğum tarihi, pasaport numarası, otomobil markası ve modeli, otomobile dair bilgiler ve vergi kimlik numarasının kayıtlı olduğu anlaşıldı. Araştırmacıların tahminlerine göre araç bilgileri ve pasaport numaralarının yer almasından dolayı veritabanın Rusya Trafik Polisine ait olabileceğini iddia etti.

Bilgisayar korsanları DeepWeb’de yayınlamış oldukları mesajlarda 0,5 Bitcoin ödeyerek veritabanına erişim hakkı kazanılabileceğini, 1.5 Bitcoin ödenmesi durumunda ise normal satışlarda bulunmayan özel bilgilere erişim sunabilecekleri duyurusunda bulundu.

Bilgisayar Korsanları ayrıca veritabanını satın almak ve doğruluğunu teyit etmek isteyen alıcılara da otomobillerin marka ve modeli, otomobil kayıt yeri ve tarihlerini içeren 83 dosyadan oluşan ücretsiz bir dosya hazırlayarak halka açık olarak yayınladı.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*