Dünyanın En Dirençli Kötü Amaçlı Yazılımı Emotet Çökertildi!

Emotet olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım ilk olarak 2014 yılında bir bankacılık Truva Atı olarak ortaya çıktı ve yıllar içinde özellikle Windows tabanlı sistemlerde en yıkıcı siber saldırıları gerçekleştirmek için bilgisayar korsanlarınca güçlü bir araca dönüştürüldü. Genellikle e-posta ekinde gönderilen ve zararsız bir Word belgesi olarak görünen Emotet virüsü, ek dosyası indirildikten sonra kendisini aktif eder. Ardından virüs hızlı bir şekilde cihaz içerisinde çoğalır ve kullanıcıların banka verileri gibi hassas bilgileri çalmak amacıyla diğer trojan virüslerini cihaza izinsiz indirerek tüm elde edilen verileri bilgisayar korsanlarına göndermeyi sağlar.

Güzel haber ise geçtiğimiz günlerde Europol’den geldi. Yapılan yazılı açıklamada “dünya çapındaki işletmeleri milyarlarca dolar zarara uğrattığı” iddia edilen bilgisayar korsanlığı ağının tamamıyla çökertildiği belirtildi. Europol ve Avrupa Adli İşbirliğini Geliştirme Ajansı (Eurojust) koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyona, Avrupa’dan Hollanda, Almanya, Fransa, Litvanya ve Birleşik Krallık polisinin destek verdiği açıklandı.Europol ve Eurojust uzmanlarının, siber saldırılarda kullanılan ve uzaktan başkalarının bilgisayarına erişim sağlayan “Emotet” isimli robot ordusu (botnet) altyapısının kontrolünü tamamen ele geçirdiği ifade edildi.

Europol’e göre, kolluk kuvvetlerinin Emotet’in altyapısının kontrolünü ele geçirmesi bir hafta sürdü. Dünya çapında yüzlerce kötü amaçlı yazılım sunucusu içeriden kesintiye uğratılırken, Emotet tarafından kontrol edilen makineler artık kolluk kuvvetlerinin kontrolüne geçti.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*