EasyJet Havayolu 9 Milyon Müşterisinin Bilgilerinin Çalındığını Açıkladı

İngiltere merkezli havayolu şirketi EasyJet 9 milyon müşterisinin etkilendiği veri ihlaline maruz kaldığını açıkladı.

Bilgisayar korsanları tarafından EasyJet sistemlerine yönelik düzenlenen saldırı sonucunda 2208 kayıtlı ön ödeme kartının bilgileri ile birlikte müşterilerine ait isim soyisim, eposta ve seyahat bilgilerinin yer aldığı bazı özel verilerin bilgisayar korsanlarının eline geçtiğini kabul etti. EasyJet şirketi tarafından veri ihlalinin tespit edilmesinin ardından tüm müşterilerine bilgilendirme mesajları gönderildi.

Yaşanan ver ihlaline dair herhangi bir müşterinden olumsuz bir başvuruda bulunulmadığını belirten EasyJet, veri ihlaline yönelik soruşturmanın sürdüğünü, ele geçen verilerin henüz kötüye kullanıldığına dair resmi bir bilginin bulunmadığını açıkladı.

 

EasyJet ve EasyJet Holidays müşterileri kimlik avı saldırı içerebilecek e-postalara dikkat etmeli , e-postanın resmi kaynaklardan geldiğini doğrulamalı, e-postada verilen herhangi bir bağlantıyı tıklamamalı ve kişisel verileri ile e-postaya yanıt vermekten kaçınmalıdır. Bu tür e-postalar tam ad, ödeme kartı bilgileri, PIN kodu, şifreler, fiziksel adres, telefon numaraları, ehliyet, pasaport veya ulusal sigorta numaraları isteyebilir ve bu yöntemlere karşı dikkatli olunmalıdır.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*