Facebook Güvenliği ve Gizlilik Sağlanması

Dünya genelinde 2,3 milyar kullanıcısı ile en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı başaran ve günlük 125 milyon aktif kullanıcıya ev sahipliği yapan Facebook ülkemizde de en aktif kullanılan sosyal medya hesabı.Hemen hemen herkesin Facebook profili bulunmakta ve kullanıcıların çoğu gün içerisinde aktif olarak paylaşımlar yapmakta, sohbet etmekte ve içeriğinde barındırdığı uygulamaları kullanmakta.

Facebook dünya genelinde ve ülkemizde en çok tercih edilen sosyal medya platformu olması sebebiyle kötü niyetli kişilerin en popüler olarak başvurduğu bir platform ve kullanıcılara zarar vermek amacıyla çeşitli yöntemler kullanarak hesapları ve kişisel bilgileri ele geçirerek, şantaj, gizli bilgileri ve görselleri yayınlama, dolandırıcılık gibi eylemlerde bulunmakta ve birçok kişi bu olaylar sebebiyle mağdur olmalarına yol açılmakta.

Başlamadan önce, Facebook güvenliği sağlamak amacıyla hazırlanan makale de yer alan konu başlıkları listemiz ise şu şekilde;

1-) Genel Hesap Ayarları
2-) Güvenlik ve Giriş Ayarları
3-) Gizlilik Ayarları
4-) Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları
5-) Yüz Tanıma
6-) Mobil

A-) Genel Hesap Ayarları
Facebook sosyal medya paylaşım platformunda yer alan hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan Ayarlar bölümüne tıklayınız.

Açılan yeni sayfada adınız, e-posta adresiniz, kullanıcı adınız vb içerikler yer almakta. Hesabınıza giriş sırasında şifrenizi unutmanız veya hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğini fark etmeniz halinde e-posta adresiniz üzerinden yeni giriş şifresi talep edebilmektesiniz. Bu sebeple e-posta adresleri kısmına güvenliğinden emin olduğunuz e-posta adreslerinizi kaydetmeyi unutmayın. Sizlere tavsiyemiz tek bir e-posta adresi yerine birden fazla e-posta adresi kaydetmeniz ve alternatif oluşturarak parolasını unuttuğunuz veya erişim sağlayamadığınız e-posta adresine alternatif ikinci bir e-posta adresi kullanmanız.

B-) Güvenlik ve Giriş Ayarları
Facebook profilinizin ayarlar bölümünde yer alan ikinci seçim ekranı da güvenlik ve giriş ayarları bölümüdür. Bu bölümde Tavsiye Edilen, Giriş Yapılan Yerler, Giriş, İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması, İlave Güvenlik Ayarları ve Gelişmiş bölümleri yer almakta. Temel olarak güvenliğinizi sağlayacak 4 bölümü inceleyecek olursak;

1-) Tavsiye Edilen
Facebook hesabınıza erişim sağlayamamanız durumunda güvendiğiniz 3-5 kişiye profilinize erişim hakkı tanıyarak hesabınıza tekrar giriş yapmanız mümkün ancak bu kişileri nasıl belirleyeceksiniz? Sizlere tavsiyeniz samimiyetine güvendiğiniz kişiler arasından seçmeniz. Tek bir cihaz üzerinden birden fazla kullanıcının Facebook’a erişimi var ise bu kişileri hiçbir şekilde hesabıza tavsiye edilen kişi olarak eklemeyin. Kötü niyetli kişiler tarafından bilgisayara izinsiz kurulan trojan, keylogger benzeri uygulamalar ile aynı cihazı kullanan tüm kişilerin şifreleri ele geçirilebilmekte.

2-) Girişi Yapılan Yerler
Facebook veri ihlalini önlemek amacıyla kullanıcılarına ayarlar bölümünde en son giriş yapılan mobil cihazlar ile bilgisayarların tarih, konum, giriş saati ve aktif girişi sağlanan cihazın bilgilerini göstermekte.

Açılan listede şüphelendiğiniz giriş işlemi olması halinde sağ tarafında bulunan üç noktaya tıklayarak “Bu Sen Değil Misin” seçeneğine tıklayarak giriş yapanın konumu, giriş saati, giriş yapılan cihaz ve Facebook’da yapılan işlemleri görebilir ve Hesabı Güvene Al diyerek yönergeleri takip ederek izinsiz erişimi bertaraf edebilirsiniz.

3-) Giriş
Bu bölümde facebook platformuna erişmeniz amacıyla kullanmakta olduğunuz şifrenizi güvenli oluşturmuş olduğunuz bir şifre ile değiştirmenize yardımcı olacak bir ekran bulunmakta. Güvenli şifre oluşturmanız amacıyla “Güçlü Şifre Oluşturma ve Şifre Güvenliği Yöntemleri” konulu yazımızı okuyarak güvenli Facebook giriş şifrenizi oluşturabilirsiniz.

4-) İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması
Bu bölümde Facebook’a güvenli şekilde ulaşabilmeniz için hazırlanmış olan üst düzey güvenlik yöntemi yer almakta. Facebook bizlere bu bölümde “Tanımadığımız bir cihazdan veya tarayıcıdan giriş denemesi fark edersek, senden şifreni ve bir doğrulama kodu isteyeceğiz “ mesajını sunmakta.

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde profilinize yeni bir tarayıcıda veya cihazda erişmek istediğinizde ikinci bir güvenlik kodu ile kimlik doğrulaması yapmanız gerekir ve bu da sizlere önemli bir güvenlik önlemi sağlar.

Kimlik Doğrulama Uygulaması
Google Authenticator veya Duo Mobile gibi bir uygulama kullanarak kötüye kullanım türlerine karşı daha fazla koruma için doğrulama kodları oluşturarak giriş sağlayabilirsiniz.

Kısa Mesaj (SMS)
Doğrulama kodlarını almak için kısa mesaj (SMS) kullanılmakta ve aktif olarak kullanmakta olduğunuz cep telefonunuza Facebook tarafından gönderilen kod ile profilinize erişebilirsiniz.

C-) Gizlilik Ayarları
Bir sonraki bölüm Gizlilik Ayarları ve Araçları bölümüdür . Buradan temel gizlilik ayarlarını değiştirebilir ve geçmiş ve gelecekteki paylaşımlarınızın gizliliğini sağlayabilirsiniz.

– Paylaşımlarınızı yalnızca arkadaşlarınız olarak ayarlayınız.
– Arkadaş listeni sadece ben görebilirim olarak ayarlayınız.
– E-Posta adresini aratarak seni bulmaları seçeneğini sadece ben olarak ayarlayınız.
– Kayıtlı cep telefonu numarasını aratarak seni bulmaları seçeneğini sadece ben olarak ayarlayınız.
– Facebook dışındaki platformların profilinize bağlantı vermesine “Hayır” seçeneğini ayarlayınız.

D-) Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları
Facebook paylaşımlarınızın yer aldığı ve profilinizi gösteren zaman tünelinde bazı güvenlik tedbirleri almanız sizleri ileri de yaşabilecek üzücü olaylara karşı koruyabilir. Sizlere tavsiye olarak önerebileceklerimiz;

-Zaman tünelinde kimler paylaşımda bulunabilir seçeneğini “Sadece Ben” olarak ayarlayınız.
-Etiketlenmiş olduğun gönderileri zaman tünelinde kimler görebilir seçeneğini “Sadece Ben” olarak ayarlayınız.
-Etiketlendiğin gönderilerin zaman tünelinde görüntülenmeden önce onayına sunulsun mu seçeneğini “Açık” olarak ayarlayınız.

E-) Yüz Tanıma

Bu ayar Facebook’un bir fotoğrafta veya videoda olup olmadığınızı tanımasına olanak sağlamakta ve kötü niyetli kişiler tarafından arkadaşlarınızın profiline yüklenebilecek toplu ya da bireysel bir fotoğraf da açık kimlik bilginiz ve Facebook profil sayfanızın tespit edilmesine davetiye çıkartabilir. Bu sebeple sizlere tavsiyeniz “Hayır” olarak ayarlamanız.

F-) Mobil
Bu bölümde mobil cihazlar üzerinden Facebook profinize erişim sağlamanıza kolaylık sağlayan ve hesabınıza erişim sağlayamamanız halinde alternatif olarak kullanabileceğiniz telefon numarası ekranı yer almakta. Mobil cihazınıza gelen doğrulama kodunu profilinize tanımlayarak yeni şifre talebinde bulunabilir ve hesabınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz.

Makalemizde anlattığımız adımlar ve tavsiyeler ile Facebook profilinizin güvenliğini arttırarak kötü niyetli kişilere karşı kişisel güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Facebook güvenliğine dair aklınıza takılan konular ve karşılaştığınız güvenlik sorunlarına ilişkin yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa süre de editörlerimiz tarafından yorumlarınıza cevaplanacaktır.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*