FB Messenger, Signal ve Google Duo Açıkları Gizli Dinlemeye İzin Verdi!

Dünyanın önde gelen mesajlaşma ve video konferans uygulamaları arasında yer alan Facebook Messenger, Signal Gizli Mesajlaşma ve Google Duo Yüksek Kaliteli Görüntülü Konuşma uygulamalarında tespit edilen güvenlik açıkları sayesinde bilgisayar korsanlarının tespit edilmeden dinleme yapabilecekleri ortaya çıktı. Google Project Zero araştırmacısı Natalie Silvanovich tarafından yapılan araştırma da bilgisayar korsanlarının cihazlara arama gelmeden önce aradıkları kişinin çevresini dinlemesine olanak tanıdı. Silvanovich’e göre bunlar Google Duo, Signal, JioChat, Facebook Messenger ve Mocha mesajlaşma uygulamalarında bulunan mantık hatalarıydı.

Silvanovich bir blog yazısında, “Yedi video konferans uygulamasının sinyal durumu makinelerini araştırdım ve arayan cihazın bir aranan cihazı ses veya video verilerini iletmeye zorlamasına izin verebilecek beş güvenlik açığı buldum,” diye yazdı.

SONUÇ:
Cihazlarınızda online mesajlaşma ve konferans uygulamaları kullanıyorsanız, sık sık uygulama güncellemelerini takip ederek en son sürüme güncellemeyi ihmal etmeyin. Güncellemeleri Google Play Store veya diğer resmi mağazalar üzerinden edinmeyi unutmayın.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*