Google Home Cihazının Gizlice Ortamdaki Sesleri Dinlediği Tespit Edildi!

Dünyanın en büyük arama motoru Google tarafından geliştirilen Google Home akıllı ev asistanının ortam seslerinin tamamını dinlediği belirlendi. Google Home cihazı önceden belirlenen komutlara istinaden geri bildirim gönderen akıllı bir cihaz olmasına rağmen kullanıcıların ev içerisinde yaşanan çeşitli seslere bile bildirimler alması sonucunda cihazın ortam içerisindeki tüm sesleri dinlediği bu şekilde ortaya çıktı.

Cihazın içerisinde yer alan mikrofon ve hoparlörü sayesinde komutlar alan ve bu komutlara istinaden çeşitli elektronik cihazları kullanabilen Google Home’nin sesleri dinlediği Reddit yöneticisi Brazedowl tarafından açığa çıkarıldı. Google Home cihazının cep telefonuna göndermiş olduğu ve evin içerisinde yer alan duman dedektörünün aktif hale geldiği içeren bildirimi alması ile cihazın evin içerisini dinlediğini belirledi.

Google Home cihazının kendisine tanımlanan komutlardan olan “Hey Google” veya “Ok Google” gibi yalnızca “etkin uyandırma kelimelerine” yanıt vermesi gerekirken duman dedektörünün çalışmasını bildirmesi şüphe uyandırdı. Bir diğer Reddit kullanıcısı ElectricalJigalo’da evinde kırılan bir camın ve alarm sisteminin uyarı sesinin de Google Home tarafından kendisine bildirildiğini belirtti.

Google tarafından yapılan açıklama da Google Home cihazının standartve premium üyelikler üzerinden kullanıma sunulduğu, standart düzeyde ki kullanıcıların cihazlarının bu şekilde tepki vermesinin yanlış bir güncelleme sonucunda meydana geldiğini, üst düzey sesleri dinleme ve geri bildirimde bulunma işleminin premium üyeler için geçerli olduğu, hatanın yayınlanacak olan güncelleme ile düzeltileceği ifade edildi.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*