Greta Thunberg Adına Gönderilen E-Postalar’da Emotet Tespit Edildi.

İklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için İsveç Parlamento binası önünde yapmış olduğu eylem ile tanınan ve dünyanın birçok basın yayın organında adını sıklıkla duyduğumuz Aktivist Greta Thunberg’ın iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla yapmış olduğu eylemleri sanal alemde kullanıcılara duyurmak amacıyla kötü niyetli kişiler tarafından hazırlanan sahte e-posta mesajlarında Emotet Truva atı tespit edildi.

Kullanıcıların e-posta hesaplarına girdiklerin de çevre aktivisti Greta Thunberg gönderici kimliği ile gönderilen e-posta mesajını açan kullanıcılar “Mutlu Noeller. Noel arifesini çocuklara hediye almak için harcayabilirsiniz. Size sadece o gün teşekkür edecekler. Ama en büyük gösteri için dışarı çıkarsanız çocuklar size tüm yaşamları için teşekkür edecekler. İklim kriziyle bağlantılı olarak hükümetin çözüm bulmamasına karşı protesto gösterileri düzenlenecek” mesajı ile karşılaştı. E-Posta’nın ekinde yer alan Greta Thunberg.doc destek isimli word belgesini açan kullanıcılar cihazlarına Emotet Truva atını indirerek kötü niyetli kişilerin cihazlarına sızmalarına olanak sağlamış oldu. Emotet Truva atı içeren e-posta mesajlarının genellikle .edu uzantısına sahip olan öğrencilere gönderildiği belirlendi.

Emotet Truva Atı Nedir?
Emotet Truva atı ilk olarak 2014 yılında güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edildi. Emotet aslında bilgisayarınıza gizlice girmeye ve hassas ve özel bilgileri çalmaya çalışan bir bankacılık kötü amaçlı yazılımı olarak tasarlandı. Yazılımın sonraki sürümlerinde, diğer bankacılık Truva Atları dahil olmak üzere spam ve kötü amaçlı yazılım dağıtım hizmetlerinin de eklendiği belirlenen Emotet 2014 yılından bu zamana kadar belirli aralıklara kötü niyetli kişilerin başvurduğu yöntemlerden bir tanesi.

Emotet Nasıl Temizlenir?

Emotet Truva atı ağ sistemi üzerinden yayılması sebebiyle ortak ağa bağlı diğer cihazlara da bulaşabilir. Emotet’i temizlemek için öncelikle güncel bir antivirüs veya malware temizleyici cihazınıza kurunuz. Cihazınızın internet bağlantısını temizlik işlemi bitene kadar kesiniz. Derinlemesine temizlik yaparak Emotet Truva atının enjekte olduğu dosyaların güvenlik programları tarafından tespit edilmesinin ardından temizle ya da sil seçeneklerini uygulayınız. Kontrol amaçlı hızlı bir tarama yaparak tekrar sisteminizi kontrol etmenizin ardından internet bağlantınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Makalemiz de yer alan Emotet Truva atının cihazınıza bulaşması halinde ya da bulaştığından şüphe etmeniz durumunda yardıma ihtiyaç duyduğunuz işlemler için yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*