İngilterenin Öğrencilere Dağıttığı Bilgisayarda Gamarue Tespit Edildi!

Dünya genelinde görülen ve etkilerini halen sürdüren Koronavirüs salgını dolayısıyla birçok ülkede sokağa çıkmağa yasakları ile birlikte yüz yüze eğitimlere de uzun süreyle ara verildi. İngiltere’de salgından en çok etkilenen arasında yer almakta ve son günlerde görülen mutasyonlu yeni tip Koronavirüs ile birlikte İngiltere’de işler hiçte kolay yürümüyor. İngiliz Hükümeti de ülke genelinde eğitim faaliyetlerinin aksamaması amacıyla çeşitli video konferans uygulamaları ile online eğitimleri sürdürmekte. Durumu olmayan öğrencilerin eğitim faaliyetlerinden geri kalmaması amacıyla İngiliz Hükümeti mevcut kamu bütçesinden ayırmış olduğu ciddi bir kaynak ile ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtmaya başladı.

Birçok öğrenciye gönderimi sağlanan sıfır dizüstü bilgisayarlar da Rus sunucularına bağlanan Andromeda veya Wauchos olarak da bilinen Gamarue zararlı yazılımı tespit edildi. Gamarue virüsü bulaşmış dizüstü bilgisayarlar, Microsoft’un 2012’de tanımladığı Gamarue virüs çeşidi olan Gamarue.1 içerdiği anlaşıldı ve bu virüs ile bilgisayar korsanları cihazda yer alan dosyalara ve hatta bilgisayarın web tarayıcısına erişebildikleri için cihaz üzerinde maksimum kontrol sağlamayı başarıyor. Ayrıca, finansal veriler ve tarama alışkanlıkları dahil olmak üzere kullanıcılar hakkındaki gizli verileri çalmak için casus yazılımları indirip yükleyen, kendi kendine yayılan bir ağ solucanıdır. Virüsün tüm olumsuz yönlerine rağmen web kameralarına ve mikrofonlara erişemediği de açıklandı. Birçok kullanıcı ve öğretmen zararlı yazılım şüphesi ile kayıtları çeşitli forum sayfalarına yüklemeye başlamasının ardından Bradford Belediyesi eğitim ve öğrenim müdür yardımcısı Marium Haque şunları söyledi:

Kutudan çıkarılıp hazırlandıktan sonra, bazı dizüstü bilgisayarların kendi kendine yayılan bir ağ solucanıyla enfekte olduğu keşfedildi.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*