İnternet Bankacılığı Güvenliği ve İpuçları

Dijital dünya ile birlikte birçok finansal ve bankacılık işlemi sanal ortama taşınmış durumda ve bankacılık sistemleri müşterilerinin daha hızlı hizmet alabilmeleri amacıyla bankaya gitmeden online ortamda tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. İnternet Bankacılığı sistemlerinin dünya genelinde yaygınlaşması ile birlikte bilgisayar korsanlarınca yapılan saldırılar da giderek artmakta. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye’de 2018 sonu itibarıyla kullanımda olan kredi kartı sayısı 66,3 milyon, banka kartı sayısı ise 143,3 milyon. Toplam aktif dijital müşteri sayısı ise 40 milyonun üzerinde. Bu rakamlar, her 3 kredi kartı sahibinden 2’sinin internet üzerinden bankacılık işlemleri gerçekleştirdiği bizlere göstermekte.

2020 yılı itibariyle birçok finans kuruluşuna düzenlenen siber saldırılar ile bankacılık sistemleri geçici olarak devre dışı kaldı ve milyonlarca kullanıcı bu sistemlere erişmekte zorluk yaşadı. Bankalar veri güvenliği ve kullanıcı güvenliğini önemseyecek adımlar atmayı sürdürse de kullanıcıların bilinçsiz şekilde hareket etmeleri sebebiyle milyonlarca kullanıcı bilgisayar korsanları tarafından hedef alınarak maddi ve manevi zarar uğratılmakta. Ülkemiz de faaliyet gösteren bankaların tamamında tek kullanımlık şifre ile giriş yöntemi kullanılmakta ve belirli zaman aralıklarında kullanıcı şifrelerinin değiştirilmesi yönünde uyarılarda bulunmakta. 2020 yılı itibariyle ülkemizde faaliyet gösteren bankalara yönelik ciddi siber saldırılar gerçekleştirilmişse de herhangi bir veri hırsızlığına maruz kalmadıkları, yalnızca DDoS benzeri saldırı yöntemleri ile geçici süreyle sistemlerin işlevsiz hale getirilmesine yol açtı.

Bankacılık sistemlerini kullanan kişilerin bankanın almış olduğu güvenlik tedbirlerine ilave olarak kişisel güvenliklerini arttıracak bazı önlemler almaları gerekmekte. Kişisel güvenliğiniz için almanız bazı tedbirlerden bahsedecek olursak;

E-posta adresinize gelen mesajların içerisinde yer alan linklere tıklamayın.
Kimlik avı saldırılarına karşı dikkatli olun. Phishing saldırılarından korunmak için hazırlamış olduğumuz “Kimlik Avı (Phishing) Saldırısı ve Korunma Yöntemleri” konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminin lisanslı olmasına ve düzenli olarak güncelleştirilmesine dikkat edin. Ayarlar bölümünden güncellemeleri otomatik olarak ayarlayabilir ve sisteminizin devamlı güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet ve mobil bankacılık hesaplarına girişlerinizde kişisel bilgisayarlarınızı ve cihazlarınızı tercih edin. İkinci bir kişinin bilgisayar veya cihazından sistemlere giriş yapmayınız.

Bankacılık işlemlerine giriş yaptığınız internet sitesinin bankanın gerçek internet sitesi olduğuna ve SSL sertifikasının yeşil olmasına dikkat edin.

Cep telefonunuza bankadan gönderilmiş gibi gönderilen mesajlara karşı dikkatli olun.

Mesaj içeriğinde yer alan linklere tıklamayın ve herhangi bir dosya ekini cihazınıza indirmeyin.

Şüpheli gördüğünüz tüm işlemleri müşteri hizmetleri üzerinden bankanıza bildirin.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*