İPhone Uygulamaları Takibini Kapatmak İçin İOS 14.5 Gizlilik Ayarları

Gelişen günümüz teknolojileri ile birlikte birçok kullanıcı gelişmiş özelliklere sahip akıllı cihazlara olan rağbeti arttırmakta ve bu aşırı rağbet ise beraberinde çeşitli olumsuzluklar da meydana getirmektedir. Örneğin bilgisayarınız da veya akıllı cihazlarınızın tarayıcılarından yapmış olduğunuz herhangi bir ürün ile ilgili arama sorgularınızdan kısa süre sonra mobil cihazlarınız da ve sosyal medya platformlarınız da reklamlar görmeye başlamanız, aradığınız ürüne dair alternatif diğer ürünlerin fiyatlarını ve görüntüsünü gösteren birçok reklam ile eminiz ki hepiniz karşı karşıya kalmışsınızdır. Bunun sebebi ise cihazlarda bulunan uygulamaların sorgu kayıtlarını saklaması ve veri merkezlerine geri bildirim sağlamasından kaynaklanmakta. Gelişen günümüz teknolojileri ile birlikte dijital pazarlama da güçlü bir şekilde burada yerini almayı başardı. Endişelendiren bir diğer sorun ise uygulamaların konumunuzu sürekli izlemesi ve sizlere dair kişisel bilgileri adım adım takip etmesi. Bu tip durumlardan rahatsız olan kullanıcılar için kendi yaşamını kontrol etmeye yarayacak, kişisel verilerinin dışarıya çıkmasını engelleyecek elbette bazı yöntem ve metotlar bulunmakta.

Apple, iOS 14.5 Orta Döngü Güncellemesi
Apple firması kullanıcıların kişisel verilerinin korunmasına yönelik atılan adımlara son yayınladığı güncelleme ile sadık kaldı. Gizlilikle ilgili tüm endişelerinizi gidermek için Apple, iOS 14.5’te Apple’ın en iddialı orta döngü işletim sistemi güncellemesi olarak lanse edilen yepyeni bir özellik sundu. Bu özellik ile İPhone uygulamaları içi reklam takibini devre dışı bırakmayı seçebileceğiniz için dijital yaşamınızı daha özel hale getirmesidir.

Kısaca özetlenecek olursa iOS 14.5’te bir kullanıcı bir uygulamanın etkinliklerini izlemesini engelleyebilir, bu durumda uygulama benzersiz bir cihaz koduna veya IDFA’ya erişimini kaybedecektir. Bu özellik ilk olarak Haziran 2020’de Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtıldı ve en son güncelleme ile kullanıcılara tanıtıldı. Gizlilik savunucuları bu değişikliği memnuniyetle karşılasa da, Facebook gibi bazı şirketler bunun reklam işini olumsuz etkileyeceğini iddia ederek eleştirdiler .

İPhone Uygulamaları Takibini Kapatmanın Yöntemi

Cihazınızda mevcut bulunan uygulamalarınızın takip özelliğini kapatmak için öncelikle Ayarlar’a gidin, ilgili uygulamaya dokunun ve İzlemeye İzin Ver’i kapatın.
Ya da şu sıralamayı kullanabilirsiniz:

Ayarlar
>Gizlilik
>İzleme ve kapatmak için dokunun.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*