İrlanda Tramvay Sistemi Hacklendi

İrlanda Tramvay

İrlanda’nın Dublin kentinde tramvay ve hafif raylı sistem olan Luas’ın resmi web sitesi ve kontrol merkezi alt yapısı, kimliği belirsiz olan bir hacker tarafından 3 Ocak Perşembe günü siber saldırıya uğradı.

Luas internet sistemi, 1 Bitcoin (BTC) fidye ödenmesi karşılığında tekrar yöneticilerinin kontrolüne bırakılacağı yönünde hackerler tarafından mesaj bırakılarak yayın akışı durduruldu. Luas’ın sisteminde yer alan açıkla ilgili daha önce uyarıldığı ancak yöneticilerin bu uyarıyı dikkata almadıkları, bu durum üzerine kimliği belirsiz olan hacker tarafından siber saldırıya mağruz kaldı. Beş gün içerisinde 1 Bitcoin (BTC) ödemek karşılığında sistemin eski haline getirileceğini öne süren hacker, ödemenin yapılmaması durumunda sisteme kayıtlı olan 3000’den fazla tramvay kullanıcısının kişisel bilgilerini yayınlayacağını duyurdu.

İrlanda Tramvay

Luas Tramvay şirketi, yapılan saldırıyı doğrulayarak Twitter üzerinden resmi bir açıklama yaparak “Siber saldırı üzerinde gerekli çalışmaların yapıldığını, sorunun çözülmesinin birkaç gün alabileceğini “ belirtti. Luas Tramvay şirketi ikinci bir açıklama yaparak Tramvay sistemi ile ilgili haberlere ulaşmak amacıyla sisteme kayıt yaptıran 3,226 kullanıcının saldırı nedeniyle verilerinin çalınmış olabileceğini ancak kullanıcıların finansal verilerinin tehlike altında bulunmadığını açıkladı.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*