Kaspersky, Arka Kapı Özelliklerine Sahip CIA Yazılımını Keşfetti!

Kaspersky Lab’daki Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı olan (CIA) tarafından geliştirildiğini iddia ettiği yeni bir kötü amaçlı yazılımı keşfettiğini duyurdu. Kaspersky’nin raporu CIA’nın adını direk belirtmese de, kötü amaçlı yazılımı Lambert kötü amaçlı yazılım ailesi kategorisinde listelemek bile CIA ile olan bağlantılarını ortaya koyuyor.

2017 yılında WikiLeaks, CIA’nın büyük ölçekli bilgisayar korsanlığı yeteneklerini Vault7 adlı bir seride ortaya çıkardığı günlerde siber güvenlik firması Symantec Longhorn adlı bir kötü amaçlı yazılım hakkında bir blog gönderisi yayınlarken, Kaspersky araştırmacıları da Gray Lambert ile alakalı raporunu yayınladı. Elde edilen örneklerin derinlemesine analizinden sonra Kaspersky, kötü amaçlı yazılım ile CIA tarafından geçmişte Gray Lambert gibi kullanılanlar arasında birkaç benzerlik tespit etti ve böylece onu Purple Lambert olarak adlandırdı.

“Kaspersky, bilinen diğer kötü amaçlı yazılımlarla paylaşılan herhangi bir kod bulamamış olsak da, örneklerde çeşitli Lambert ailelerinde görülen kodlama kalıpları, stil ve tekniklerin kesişimleri olduğu sonucuna varmıştır.”

Kaspersky  Gray Lambert Raporuna ulaşmak için tıklayınız.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*