Le Figaro Gazetesine ait veritabanından 8 TB’lık veri çalındı.

Fransa da en büyük tirajlardan birine sahip olan ve ülkenin en eski gazetesi Le Figaro’ya ait 8 TB’lık verinin yer aldığı veritabanı bilgisayar korsanlarınca yayınlandı. 7,4 milyar kayıt ile birlikte toplam da 8 TB’tan fazla veri içeren Le Figar veritabanı, Pony Telecom isimli şirkete ait Elasticsearch sunucusunda barındırıldı açıklandı.

Bilgisayar korsanlarınca sızdırılan veriler de, masaüstü ve mobil Le Figaro internet sitesinin Nisan 2020’den Şubat 2020’ye kadar olan 3 aylık API günlüklerini içerdiği anlaşıldı. Bu günlükler içinde, yukarıda belirtilen süre içinde kayıt yaptıran kullanıcıların ve bu süre içinde giriş yapmış olan eski kayıtlı kullanıcılara ait verilerin yer aldığı belirlendi. Veritabanı üzerinde yapılan incelemeler de bilgisayar korsanlarının kullanıcıların ilk üye olduklarında kayıt etmiş olduğu veriler arasında yer alan ve aşağıda yayınlanan bazı özel verileri ele geçirdikleri anlaşıldı.

Le Figaro

 

 

-E-posta adresleri
-İsim ve Soyisimler
-Ev Adresleri
-Md5 ile ile şifrelenmiş kullanıcı oturum şifreleri
-İkamet ettiği ülkeler ve posta kodu
-İP adresleri

 

 

 

Araştırmacılar, veritabanı üzerinde yapmış oldukları incelemeler de gazetenin editörleri ve diğer çalışanların kişisel bilgilerinin bu veritabanında saklandığını ve bilgisayar korsanlarının çalışanların da bilgilerini ele geçirdiklerini tespit etti.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*