Metro Vancouver Ödeme Sistemlerine Fidye Saldırına Uğradı!

Metro Vancouver (resmî adıyla Metro Vancouver Regional District) veya Büyük Vancouver, Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde Vancouver kentini ve çevresindeki belediyeleri kapsayan bir bölgesel ilçe olan ve tüm toplu ulaşım sistemlerini bir arada yöneten ve tek ödeme sistemi üzerinden kontrol sağlanan Metro Vancouver ödeme sistemi TransLink, bilgisayar korsanlarının fidye saldırına maruz kaldı.

Egregor fidye yazılımı grubu tarafından düzenlenen saldırı sonucunda TransLink ödeme sistemleri 3 gün boyunca erişime kapandı ancak şirket yetkililerinin yapmış olduğu açıklama da müşteri verilerinin ve ödeme sistemlerinin güvenli olduğu ve herhangi bir veri sızıntısının yaşamadığı aktarıldı. Şirketin ana bilgisayar sistemlerinin fidye yazılımları ile ele geçirilmesi üzerine şirket çalışanları maaşlarını da zamanında alamadı. Maaş bordro sistemine erişim sağlanamaması üzerine şirket çalışanlarının maaşları zamanında yatırılmazken, TransLink’in CEO’su Kevin Desmond olayı resmen doğruladı ve şirketin saldırganlardan bir fidye mektubu aldığını açıkladı.

Bilgisayar korsanlarının göndermiş olduğu mesajda;
Ağınız SALDIRILDI, bilgisayarlarınız ve sunucularınız KİLİTLENDİ, özel verileriniz İNDİRİLDİ. Önümüzdeki üç GÜN içinde bizimle iletişime geçmezseniz, DATA yayınına başlayacağız.” bildirisinde bulunuldu.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*