NetWalker Ransomware Çökertildi! Korsanlardan 1 Tanesi Tutuklandı!

Kurumsal bilgisayar ağlarını hedefleyen, cihazdaki önemli derecede ki tüm dosyaları şifreleyen ve şifrelenmiş verilerin güvenli bir şekilde kurtarılması için bir kripto para ödemesi yapılmasını talep eden gelişmiş bir Windows fidye saldırı yazılımı olan NetWalker Ransomware ABD Adalet Bakanlığı tarafından çökertildi. Operasyon haberi Europol’un Emotet truva atı grubunu çökertmesinin ardından açıklandı.

2020 yılı rakamlarına göre 4 ay içerisinde 25 milyon dolar kazanç elde eden NetWalker Ransomware korsan grubunun Tor tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen DarkWeb’de yer alan .Onion alanına ABD Adalet Bakanlığı el koydu. Bilgisayar korsanları DarkWeb’de yer alan bu .onion alanını; yeni saldırıları duyurmak, kullanıcı verilerini sızdırmak ve kurbanlardan fidye ödemeleri için iletişim kurmak amacıyla kullanılıyordu.

ABD Adalet Bakanlığı ve diğer güvenlik kuruluşlarının yürütmüş olduğu soruşturma da Kanada vatandaşı olan ve NetWalker Fidye Yazılım Grubu yöneticisi olduğuna inanılan Sebastien Vachon-Desjardins yakalanarak tutuklandı. Operasyonun sadece .Onion alanının ele geçirilmesiyle sınırlı kalmadığı, tutuklanan Sebastien Vachon-Desjardins’e ait olan 454.530,19 $ değerinde kripto paraya el konuldu. Virüsün özellikle Pakistan enerji alt yapısı, Arjantin devlet sistemleri ve en çok da ABD’de yer alan işletmeleri hedef aldığı bilinmekteydi.

Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi Vekili Yardımcısı Başsavcı Nicholas L. McQuaid’in; “Artan fidye yazılımı tehdidine karşı sadece sorumlu aktörlere karşı cezai suçlamalar getirerek değil, aynı zamanda çevrimiçi suç altyapısını bozarak ve mümkün olan her yerde kurbanlardan gasp edilen fidye ödemelerini geri alarak karşılık veriyoruz.” açıklamasında bulundu. NetWalker Fidye Yazılımının Türkiye’de yer alan sistemlere bulaştığına ve fidye talep edildiğine yönelik Kişisel Verileri Koruma Kurumuna yapılmış bir başvuru yer almamakta.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*