Play Store’da 750 Bin Kez İndirilen 9 Android Uygulama Kaldırıldı!

Trend Micro ve McAfee siber güvenlik araştırmacıları, Google Play Store’da yeni bir dizi sahte ve kötü amaçlı yazılım bulaşmış 9 Android uygulama hakkında ayrıntılı inceleme içeren raporlar yayınlandı. Bu raporlara göre tespit edilen kötü amaçlı uygulamalar, kullanıcıların SMS mesajlarını ele geçirerek sahte mesajlar yoluyla sahtekarlık yapılmasına olanak sağladı. Araştırmacılara göre bu zararlı 9 uygulamanın en çok Arap Yarımadası ve Güneybatı Asya bölgesinde yaşayan kullanıcıları hedef aldığını, uygulamaların bu zamana kadar toplam 750.000’den fazla indirme oranlarına ulaştığı belirtildi.

McAfee Blog Gönderisinden Alıntı:
“Bu sahte uygulamalar, SMS mesajı bildirimlerini ele geçiriyor ve ardından yetkisiz satın alma işlemleri gerçekleştiriyor. Uygulamalar meşru olduklarından emin olmak için bir inceleme sürecinden geçerken, bu dolandırıcı uygulamalar, uygulamanın temiz bir sürümünü gözden geçirilmek üzere göndererek ve ardından daha sonra uygulamaya yapılan güncellemelerle kötü amaçlı kodu uygulamaya sokarak mağazaya girdiler.”

Araştırmacılar casus yazılım yeteneklerini kullanan ve sahtekarlık yapabilme özelliklerine sahip olan uygulamaların Etinu adlı tehditten olabileceğini düşünüyor. Bu tehdit aktörü kulalnıcıların SMS mesajlarını, cihaz verilerini ve kişi rehberlerini çalabiliyor ve bu sebeple benzerlikler yer aldığından Etinu’dan şüpheleniliyor. Kaldırılan zararlı uygulamalar ise şöyle;

Keyboard Wallpaper
PIP Photo Maker 2021)
Super Flashlight (El Feneri)
Sound Prank Hair Clipper
Super Star Ringtones
Favorites Up Keypaper
Hit Camera
Photo Editor
Girly Wallpaper

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*