REvil Ransomware Korsanları Trump’dan Fidye Talep Ediyor

Sodinokibi ekibi olarak da bilinen REvil Ransomware Korsanları, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kampanyasına zarar verebilecek bazı özel verileri ellerinde tutuklarını ve talep ettikleri 42 milyon dolar fidyenin kendilerine ödenmemesi durumunda internet üzerinden tüm dünyaya açıklayacakları tehdidinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta REvil korsan grubu tarafından New York’da faaliyet gösteren Grubman Shire Meiselas & Sacks isimli hukuk bürosuna ait sistemlerden dünyaca ünlü bazı kişilere ait özel verileri ele geçirdiklerini, verilerin açıklanmaması karşılığında 21 milyon dolar fidye talep ettiklerini, taleplerinin karşılanmaması durumunda ise Lady Gaga, Nicki Minaj ve Madonna gibi ünlülere dair hukuk bürosu kayıtlarında yer alan bazı kişisel verileri sızdırmakla tehdit etti. Aynı grup bu defa da Amerikan Başkanı Donald Trump’a ait olduğunu öne sürdükleri verileri ele geçirdiklerini, bu veriler karşılığında da 42 milyon dolar fidye talep ettiklerini duyurdu.

Donald Trump’a dair ele geçirildiğini iddia ettikleri verilere “Kirli Çamaşır” ismini veren bilgisayar korsanları, talep edilen fidye miktarının kendilerine ödenmemesi halinde kirli çamaşırları heryerde paylaşacakları tehdidinde bulundu. HackRead tarafından gündeme getirilen olay da Grubman Shire Meiselas & Sacks hukuk firmasının sunucularından 756 GB veri çaldığı iddiasında bulunuldu. Ele geçirilen verilerin büyüklüğü ve hukuk firmasının dünyaca ünlü kişilere ait işlemleri yürüttüğü düşünüldüğünde aşağıdaki özel verilerin ele geçirilmesi kuvvetle muhtemel.

[star_list]
  • Telefon numaraları
  • E-mail adresleri
  • Kişisel yazışmalar
  • Gizlilik sözleşmeleri
  • Sözleşmeler
[/star_list]

 

REvil Ransomware Grubu tarafından tehditlerin doğruluğunu ispatlamak amacıyla bazı ekran görüntüleri yayınlandı.

REvil Ransomware Grubununun TorBrowser ile erişilebilen DeepWeb’de yer alan internet sitesinde talep edilen ödemelerin 1 hafta içerisinde kendilerine ödenmesini, sürenin dolması ile birlikte özel verilerin DeepWeb üzerinden yayınlanacağını duyurdu. 27 ülkede döviz değişim faaliyeti yürüten ekonomi şirketi Travelex ‘e de aynı korsan grubu tarafından saldırıya maruz kalmıştı ve şirketin özel verilerin yayınlanmasını önlemek amacıyla 2.3 milyon dolar fidye ödemesi yapıldığı bilgisayar korsanlarınca hatırlatıldı.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*