Sahte Covid-19 Aşı Şirketi İnternet Sitesine El Konuldu!

Dünya geneline yayılan ve birçok ülkede ölümlere sebep olan Covid-19 salgınına tek çare olarak görülen aşılara rağbet oldukça yüksek. Birçok ülkede vatandaşlar çeşitli yaş ve meslek gruplarına göre sırasıyla aşılanmakta ve salgınla mücadele edilmeye çalışılmakta. Amerika’da lokasyonlarında faaliyet gösteren ve biyoteknoloji şirketi olduğu konusunda yayın yapan freevaccinecovax isimli internet sitesinin gerçek bir şirkete ait internet sitesi olmadığı, kullanıcıların kişisel verilerini toplayan bir dolandırıcılığa hizmet ettiği gerekçesi ile Amerikan Polisi tarafından internet sitesinin faaliyetleri sonlandırıldı.

Yapılan araştırmalar da freevaccinecovax internet sitesi alan adının Rusya lokasyonlarından tescil edildiğini, İP adreslerinin Rusya’nın Strazburg kentine ulaştığı, internet sitesinin kimlik avı saldırıları, kişisel verilerin ele geçirilmesi ve dijital dolandırıcılık olarak kullanıldığı ABD’nin Maryland Bölgesi Savcılığı tarafından kesinleştirildi. İnternet sitesinin içeriğinde Pfizer, Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) logoları da kullanıldı ve bu sayede internet sitesinin resmi bir faaliyet yürüttüğü konusunda bir algı yaratılarak kullanıcıların bu sayede internet sitesine güven sağlamaları sağlandı. Web sitesi içeriğinde “Şehrinizi seçin” açılır menüsü ve “Uygula” ve “Uygulamayı yükle” düğmeleri içeriyordu. Bir şehir seçip “Uygula” düğmesine tıkladığınızda, bilgisayarınıza bir PDF dosyası indirilmekte, daha sonra “Uygulamayı yükle” düğmesine tıklanarak uygulamanın indirilmesi sağlanmakta.

Artan dolandırıcılık şikayetleri üzerine freevaccinecovax internet sitesine Amerikan Polisi tarafından el konuldu ve web sitesine giriş yapan kullanıcılar çeşitli kurumların logolarını gördüler ve internet sitesine el konulduğunu bu şekilde öğrendiler. Maryland Bölgesi ABD Savcısı Vekili Jonathan F. Lenzner konuya dair yapmış olduğu açıklama da şunları söyledi: “Bu, ele geçirdiğimiz COVID-19 salgınından yasadışı olarak kâr elde etmeye çalışan dokuzuncu sahte web sitesi.” Bay Lenzner, “Halkın üyeleri kişisel bilgi vermemeli veya istenmeyen e-postalardaki bağlantılara tıklamamalı ve COVID-19 aşısının satılık olmadığını hatırlamalıdır.”

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*