Sahte Cyberpunk 2077 Uygulamasında Fidye Yazılımı Tespit Edildi!

Çıktığı günden itibaren dünya genelinde birçok oyun sever tarafından severek oynanan ve teknoloji haber sayfalarında oyuna dair bulunan hatalar ile gündemden düşmeyen Cyberpunk 2077 video oyununun, bilgisayar korsanlarınca sahte mobil uygulaması geliştirildi ve kullanıcılara yönelik fidye yazılımı saldırısı düzenlendi. Google Play Store benzeri bir sayfa üzerinden yayınlanan bu uygulama ile bilgisayar korsanları binlerce kullanıcının cihazına fidye yazılımı içeren zararlı yazılım yüklemeyi başardı ve fidye talebinde bulundu. Aslında birçok kullanıcının bu tuzağa düşmesinin sebebi oyun şirketlerinin geliştirdiği oyunları, bilgisayar sürümleri ve mobil sürümleri olarak iki ayrı bölümde oyun severlere yayınlaması. Bilgisayar korsanları son zamanların en popüler oyunlarından olan CyberPunk 2077 oyunu ismini kullanarak Cyberpunk Mobile (Beta) uygulamasını kullanıcıların kullanımına sundu ve birçok kullanıcı da oyunun mobil sürümünün yayınlandığı düşünerek bu oyunu indirerek cihazlarına fidye yazılımı içeren zararlı kodların eklenmesini sağladı.

Siber Güvenlik araştırmacısı Tatyana Shishkova tarafından Twitter’da yayınlana görsellerde fidye yazılımının cihaza indirilmesi ile birlikte CoderWare fidye yazılımı bulaştığını bildiren bir mesajın ana ekrana geldiği, kurbandan şifresi çözülen dosyaların kilidini açmak için 500$ değerinde Bitcoin ödemesi talep edilmektedir. Shishkova, tehdit aktörlerinin fidye yazılımıyla birlikte sabit kodlanmış bir anahtar kullandığını, bu nedenle dosyaların şifresini çözmek için fidye ödemesinin gerekmeyebileceğini belirtti.

Android cihaz kullanıyorsanız, güvenilir bir güncel antivirüs uygulaması kullanmanızı, PlayStore ve cihazınızın uygulama mağazası dışında bulunan uygulamaları indirmekten kaçınmalı ve işletim sisteminizi güncel tutmanızı öneririz.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandınız mı? Facebook sayfamızı beğenin ve Twitter‘da bizi takip edin .

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*