Telekominikasyon Şirketi T-Mobile Veri İhlaline Maruz Kaldı

Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren ulusal telekomünikasyon şirketi T-Mobile’nin geçtiğimiz günlerde çalışanları ve müşterilerine ait bazı kişisel verilerin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği duyuruldu.

T-Mobile resmi internet sitesinde yayınlanan bilgilendirme mesajında firmaya ait bazı kullanıcı verilerinin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği, bu bilgilerin müşteri no, isim soyisim, telefon numarası, fatura bilgisi gibi alanlarda olduğu belirtildiği. T-Mobile firması tarafından veri ihlali üzerine ABD güvenlik birimlerine duruma dair bilgi verildi ve bilgisayar korsanlarının tespitine yönelik çalışmalar başlatıldı.

T-Mobile firması müşterilerine göndermiş olduğu bilgilendirme mesajları ile Pin kodlarını değiştirmeleri ve bankacılık-finansal işlemlerinin kontrol edilmesi gerektiğini bildirdi. Ayrıca yayınlanan mesajda “ Bu olayın meydana gelmesinden dolayı üzgünüz. Bilgilerinizin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve müşteri bilgilerini yetkisiz erişime karşı korumak için bir dizi güvencemiz var, bu tür faaliyetlerin önünde geçebilmek için her zaman güvenliği daha da artırmak için çalışıyoruz notunu paylaştı. T-Mobile firması 218 yılında benzer bir saldırıya maruz kalmıştı ve yaklaşık 2 milyon kullanıcıya ait kişisel bilgiler bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmişti.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*