Washington, DC Polis Departmanı Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı!

Amerika Birleşik Devletlerinde Columbia Bölgesi Metropolitan Polis Departmanı (MPDC ), daha yaygın olarak Büyükşehir Polis Departmanı (MPD ) ve DC Polis olarak bilinen en büyük Polis merkezinin fidye yazılımı saldırına maruz kaldığı ortaya çıktı. “Babuk Locker” kod adlı bilgisayar korsan grubu Polis merkezi ağlarını hedef aldığını ve saldırı sonucunda Polis merkezine ait 250 GB boyutunda veriyi ele geçirdiklerini DeepWeb üzerinden duyurdu.

Babuk Locker korsanları tarafından DeepWeb’de paylaşılan ekran görüntülerinde; çalınan veriler, soruşturma raporları, disiplin cezaları ve tutuklamalarla ilgili raporlar ve istihbarat brifingleri dahil olmak üzere farklı klasörlerin yer aldığı görüldü. Babuk Locker korsan grubu ele geçirmiş olduğu verilere dair DC Polis Departmanından fidye talebinde bulundu ve fidyenin ödenmesi için 3 gün süre verdi. Fidye miktarının belirtilen süre sonunda yatırılmaması halinde ele geçirilen verilerin yayınlayacağını duyurdu. Veri sızıntısı web sitesinde Babuk Locker şu mesajı yayınladı: “Merhaba! DC gibi bir kurum tehdit edilse bile, iç ağlarınızdan yeterli miktarda bilgi indirdik ve en kısa sürede bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz, sızıntıyı önlemek için, 3 gün içinde herhangi bir cevap alınmazsa, muhbirleri boşaltmak için çetelerle iletişime geçmeye başlayın, ABD’nin devlet sektörü olan FBI’a saldırmaya devam edeceğiz, sizden 0 gün önce buluyoruz, daha da büyük saldırılar sizi yakında bekliyor.

DC Polis Departmanı yayınlamış olduğu bildiri de düzenlenen siber saldırıyı kabul etti ve konuya dair araştırmaların sürdüğü bilgisini paylaştı. “Sunucumuza yetkisiz erişimin farkındayız. Tam etkiyi belirleyip faaliyeti incelemeye devam ederken, bu konuyu tam olarak araştırması için FBI’ı görevlendirdik.

Hakkında Oğuzhan ÇALIŞKAN

Siber Güvenlik Araştırmacısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*